Založ si blog

Znižovanie nezamestnanosti na slovenský spôsob.

Po dlhšom čase som tu opäť a podelím sa s ostatnými o môj dnešný zážitok.

Aj takto sa dajú upraviť čísla. Moja známa, ktorá je dlhodobo nezamestnaná zrazu zistila, že je vyradená z evidencie nezamestnaných a že musí pravdepodobne vrátiť dávku v nezamestnanosti cca 140 EUR/mesiac, pretože ju poberala neoprávnene. Ale začnem pekne po poriadku.

Niekedy v mesiaci august bola poslaná z úradu práce na tzv. výberové konanie na miesto upratovačky. Na tom by nebolo nič špatné, lenže miesto bolo jedno, hovorila mi, že vždy počíta len tak so zvedavosti počet spolu  „súťažiacich“. Vraj ich tam bolo cca 100.

Prišla zodpovedná pracovníčka úradu práce a po letmom skonštatovaní že je ich veľa a treba ich preriediť začala konať.

Ženy nad 50 rokov sa zaraďte ku stolu… ženy ktoré majú nejaký zdravotný problém sa zhromaždite ku stolu… a takýmto spôsobom došlo k deleniu záujemkýň o prácu.

(Keďže pri vstupe do Európskej únie Slovenská republika prijala záväzok rešpektovať právny poriadok Európskej únie a konať v súlade s ním, na Slovensku diskrimináciu zakazuje okrem Listiny základných práv a slobôd aj množstvo ďalších legislatívnych predpisov napr. antidiskriminačný zákon č. 365/2004 Z.z). U nás diskriminácia neexistuje.

Už tu porušila pracovníčka úradu práce  antidiskriminačný zákon. Ale to ešte nekončí.

Po takomto rozdelení potencionálnych pracovníčok podotýkam na jedno pracovné miesto ešte stále zostávalo cca 50 žien.

Moja známa, keďže je vo veku nad 50 rokov poslušne sa zaradila k stolu nad 50. Tam bola ďalšia pani ktorá im dávala hromadne a v prítmí chodbových priestorov podpisovať papier bez dodatočného vysvetlenia čo vlastne podpisujú. Bolo tam napísané že dotyčná odmietla ponúkanú prácu. Ja viem, že každý by si mal pred tým ako niečo podpisuje prečítať čo vlastne je napísané na papieri a čo podpisuje. Ale psychika, množstvo záujemcov o prácu a dôvera v ľudí zákona zohralo svoje a ženičky hromadne podpisovali netušiac že podpisujú svoj vlastný ortieľ. 100 : 1.

Ďalší mesiac moja známa dostala predvolanie k posudkovému lekárovi na posúdenie jej zdravotného stavu, či môže tzv. prácu upratovačky vykonávať, pretože takú odmietla.

Výsledok bol jasný. Ponúkanú prácu upratovačky je spôsobilá vykonávať.

Pýtam sa 100 spôsobilých potencionálnych upratovačiek na jedno jediné pracovné miesto. Je toto naozaj v poriadku?

Je v takomto prípade potrebné posúdenie lekára. Možno áno, ale treba posúdiť niekoho iného.

Tak ma zaskočila táto dnešná príhoda, že už sa nečudujem znižovaniu nezamestnanosti v našom štáte. A štatistiky sú super :).

Čo bude s ľuďmi, ktorí sa takto premiestnia z jednej kôpky nezamestnaných na druhú kôpku sociálne odkázaných Zaujíma to vôbec niekoho? Blíži sa 17. november. Výročie kedy by sme sa mali tešiť ako sa všetko robí v prospech občana. Len neviem či stále ešte hľadáme cestu ako sa k tomu občanovi priblížiť a ako mu uľahčiť život, alebo sme sa z tej cesty  úplne stratili.

Reakcia na diskusiu.

Toto sa stalo v Trenčianskom kraji bližšie špecifikovať zatiaľ nebudem. A tá moja známa nie je jediná. Dali sme dokopy  10 žien čo tam boli a majú túto istú skúsenosť a poslali sme list na príslušný úrad práce a v kópii aj na Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Mne je úplne jasné, že daná pracovníčka by prišla o prácu ale ona príde o prácu aj keď neuposlúchne príkaz nadriadeného.

Tak to bohužiaľ u nás chodí.

Zmeňme Slovensko k lepšiemu

02.03.2016

Zasa ma prepadla chuť niečo napísať, niečo čo súvisí s blížiacimi sa voľbami, niečo čo súvisí s ľudskou tragédiou, niečo voči čomu sú ľudia ľahostajní. Prečítala som si článok viac »

Slová vojna, pomoc, riešenie. ..

25.11.2015

Mám už dosť rokov, aby som sa poobhliadla späť, no nie som tak stará, aby som si pamätala vojnu. Poznám ju len z rozprávania. Akosi sa toto slovo v poslednej dobe skloňuje príliš často. Akoby viac »

Prečo sme takí?

18.11.2015

Dlho som tu nebola. Je toho veľa čo sa zmenilo od môjho posledného príspevku. Zmenila sa aj doba v ktorej žijeme a možno to je dôvod, že som sa rozhodla podeliť sa s Vami o svoje pocity. Z viac »

pali rusko

NAKA vypočúva Pavla Ruska, dôvodom sú zmenky

14.12.2018 10:55

Na výsluchu je aj jeho advokát Marek Para.

Sýria, Hadžím, IS, islamský štát, vojaci

Na východe Sýrie padla posledná bašta IS, mesto Hadžín

14.12.2018 10:31

Oblasť ovládaná IS je posledným zvyškom kedysi rozľahlého "kalifátu", ktorý islamisti vyhlásili v roku 2014 na územiach Iraku a Sýrie.

General Motors - logo

Trump varoval GM pred prepúšťaním: Nebudeme k vám priateľskí

14.12.2018 10:28

Donald Trump opätovne varoval americkú automobilku General Motors, ktorá sa rozhodla uzatvoriť niekoľko závodov v Severnej Amerike.

POLÍCIA: Pomoc pri zistení totožnosti

VIDEO: Záhadný strelec či dokonca strelkyňa v Devíne? Polícia nasadí vrtuľník

14.12.2018 10:27

Zamaskovaný človek so zbraňou, ktorý sa prechádzal po bratislavskej mestskej časti Devín, môže byť aj žena. Pripustila to starostka Devína Ľubica Kolková.

maria266

O veku o živnostníkoch o skúsenostiach s pracovnými agentúrami o nezamestnanosti...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 17619x
Priemerná čítanosť článkov: 2202x

Autor blogu

Kategórie